Po úvodní rekapitulaci důvodů (rezignace pěti členů výboru ZK kvůli odchodu tří z nich z pracovního poměru v zoo a nemožnosti další spolupráce s vedením zoologické zahrady) byly stručně shrnuty dvě varianty. První z nich (setrvání při zoo) byla podmíněna zvolením nového výboru. I přes výzvu prostřednictvím e-mailů a přes oslovení některých vytipovaných členů se nikdo k práci ve výboru nepřihlásil. Druhá z nich znamenala navázání spolupráce s novou organizací, a to Muzeem města Ústí nad Labem. Ředitel Václav Houfek, který byl na valnou hromadu pozván jako host, seznámil přítomné s činností muzea a s možnostmi, které by se týkaly spolupráce se ZK. Poté byli členové ještě vyzváni k vyjádření svého názoru a k diskuzi na toto téma. Poté proběhlo hlasování, ve kterém všichni přítomní členové jednoznačně rozhodli o přechodu k ústeckému muzeu. K tomu bude potřeba provést řadu administrativních úkonů (změna sídla spolku, stanov, organizačního, jednacího a volebního řádu, webových stránek, loga…), které valná hromada v závěrečném ustanovení uložila výboru k vyřízení.
Po krátké přestávce následovala přednáška Jana Pluháčka, která byla věnována současné situaci Libérie a zvířeti, které získalo druhové jméno podle tohoto státu, byť se vyskytuje i ve čtyřech dalších zemích – hrošíku liberijskému. Hrošík liberijský byl vědecky popsán roku 1844 S. G. Mortonem. Do Evropy byl první jedinec dovezen roku 1873 a v letech 1912-13 několik dalších. Posluchači se dozvěděli řadu nových informací o ochraně hrošíka ve všech zemích výskytu a také stavu přírody v Libérii, která je druhým nejstarším samostatným státem afrického kontinentu a nejstarší republikou tamtéž, nezávislost vyhlásila roku 1847.
Na posledním setkání roku 2019 nechybělo ani vánoční občerstvení, všem členům byl k dispozici nový sborník FBS, Tomus 43.