Tisková zpráva (8. 8. 2023)

úterý 8. srpna 2023 0:00, Kateřina Holubová

foto Terénní Kukang tým napospas sumaterskému pralesu s tygrem v zádech.

Po celou dobu svého již téměř desetiletého působení v oblasti ochrany outloňů před nelegálním obchodem na Sumatře v Indonésii organizace The Kukang Rescue Program velmi úzce spolupracuje s místními obyvateli. Se svým týmem složeným z místních lidí, včetně bývalých pytláků, Kukang Program v rámci monitoringu divokých zvířat na okraji chráněného ekosystému Leuser instaluje fotopasti. Před pár týdny se tento tým vydal na svou doposud nejnáročnější, nakonec celkem čtyřdenní výpravu do nitra pralesa umístit fotopasti k frekventovanému napajedlu. Navzdory dlouhé, nebezpečné a velmi namáhavé cestě bez spojení se světem a s malou vidinou úspěchu se fotopasti nakonec podařilo nastražit. Pozdější kontrola fotopastí přinesla nadšení – kromě samice orangutana sumaterského s mládětem a skupin dalších tamních endemitů se na snímcích objevil i tygr sumaterský!

Již téměř 10 let tým organizace The Kukang Rescue Program na Sumatře v Indonésii usiluje o ochranu outloňů. Klíčovým nástrojem je těsná spolupráce s místními obyvateli, bez které dlouhodobá efektivní ochrana přírody není možná. Program se přitom zaměřuje na unikátní oblast na okraji chráněného ekosystému Leuser. Ve této terénní lokalitě na severu Sumatry proto Kukang Program z místních lidí, včetně bývalých pytláků, vytvořil dobře pracující ochranářský tým, který v rámci monitoringu tamních divokých zvířat v oblasti začal využívat mj. i fotopasti. „Nejdříve jsme začali instalovat fotopasti v blízkosti naší partnerské vesnice, abychom zjistili, jaká zvířata sdílejí stejné prostředí s outloni a jak často se tam vyskytují. Po nějaké době jsme ale dostali zprávu, že hlouběji v lese u řeky se nachází místo, kde se sdružuje větší množství zvířat, která se sem přicházejí napít a olizovat zde přirozeně se vyskytující minerály. Instalování fotopastí na tomto místě se tedy jasně nabízelo,“ říká Lucie Čižmářová, vedoucí monitorovacích aktivit Kukang Programu.

Tým se proto vydal na svou doposud nejnáročnější, nakonec celkem čtyřdenní výpravu do nitra pralesa umístit fotopasti k frekventovanému napajedlu. Cesta tam měla trvat jeden den. Kvůli velmi těžkému terénu a všudypřítomnému pichlavému ratanu, kterým si tým musel cestu prosekávat doslova metr za metrem, nakonec členové výpravy do cílového místa dorazili až za dva dny. Tady se průzkumníci utábořili na břehu velké řeky a pokračovali s fotopastmi zhruba 1,5 km proti proudu menší říčky k místu, kde se shlukují zvířata, a tam umístili fotopasti. Vyčerpaní, ale šťastní se tedy mohli vydat na dvoudenní cestu zpět.

Po dvou měsících se tým do lesa vrátil, aby provedl ruční kontrolu fotopastí. Ze tří fotopastí zůstaly na místě jen dvě – jedna byla i přes zajištění zámkem odcizena, a to i včetně externí baterie zakopané pod zem. „Je pravděpodobné, že fotopast ukradli nějací pytláci, jelikož byla umístěna hluboko v lese, kam běžní lidé nechodí. Nejspíš se báli, že by byli na snímcích prozrazeni. Další dvě fotopasti naštěstí nenašli,“ upřesňuje koordinátor terénní oblasti Jhon Kartasima Gurusinga. Zbylé dvě fotopasti tak tým raději odnesl zpět na základnu. Na fotografiích je však čekalo velké překvapení. Kromě skupiny kriticky ohrožených orangutanů sumaterských (Pongo abelii), včetně samice s mládětem, stáda sambarů indočínských (Rusa unicolor equina) a velké skupiny hulmanů ebenových (Presbytis thomasi) se před fotopastí prošel také velmi vzácný tygr sumaterský (Panthera tigris sumatrae). Na jednom z videí dokonce loví jelena. „Je skvělé vidět tygra na videu, protože tato zvířata jsou kvůli lovu a úbytku jejich prostředí silně ohrožena. Bylo ale trochu děsivé uvědomit si, že kousek od fotopasti jsme stanovali. Je to ale tygří prostředí a ne naše, lidské. Králem džungle je tady tygr, a tak bychom se k němu měli chovat a vážit si ho,“ zamýšlí se Kaban, bývalý lovec, nyní ochránce zvířat a zaměstnanec Kukang Programu. Video tygra zachyceného na fotopast si lze prohlédnout zde.

Fotopasti byly pořízeny díky laskavé finanční podpoře Zoo Zlín.

____________________________________________________________________________________

Tygr sumaterský je nejmenším žijícím poddruhem tygra (Panthera tigris sumatrae). Ve své domovině je kriticky ohrožen, počet jedinců žijících na území Sumatry se odhaduje kolem 400. Na samý pokraj vyhubení tygry přivedlo nejen ničení jejich životního prostředí, ale i intenzivní lov. Tygří kosti i jiné části tygřího těla jsou velice ceněným „lékem“ v tradiční čínské medicíně. Tygr také často zahyne v pastech nastražených na jiná zvířata, především divoká prasata, anebo je cíleně zabíjen jako člověku potenciálně nebezpečné zvíře.

Fotografie v příloze volně k využití pro účely tiskového, internetového a televizního zpravodajství; archiv The Kukang Rescue Program.

fotogalerie
Průzkumný Kukang tým
Průzkumný Kukang tým
Stádo sambarů indočínských
Stádo sambarů indočínských
Orangutan zachycený fotopastí
Orangutan zachycený fotopastí