Na skok do Indonésie

úterý 17. září 2024 0:00, Věra Vrabcová

foto V sobotu 7. září se v Zooškole Heinricha Lumpeho v ústecké zoo uskutečnilo třetí setkání roku 2024 spojené s přednáškou, která byla určena členům ZK i zájemcům z řad veřejnosti.

V úvodu zazněly informace o činnosti ZK, o akcích, které proběhly, o plánovaném zájezdu do Zoo Wroclaw, vystoupil Standa Lhota s prosbou o pomoc při zapojení učitelů do projektu Conservation4Education.

Přednášející byla veterinární asistentka ústecké zoo Jitka Nesvorová, která v loňském roce cestovala s kolegy tři týdny po Jihovýchodní Asii. Navštívili zoologické zahrady, národní parky, rezervace a místa, kde probíhají dva in-situ projekty, do kterých je zapojena i ústecká zoo. Přednáška Na skok do Indonésie mapovala oblasti, které navštívili. Jejich cesta začala v Singapore, kde navštívili nejen zdejší zoo a noční safari, ale i Sentosa Island a 15 km vzdálenou Bukit Timah Nature Reserve. Následoval přesun na Sumatru, kde se nachází základna ochranářského projektu Kukang Rescue Program, jehož součástí je i Kukang School, kde je pro děti 1x týdně připraven vzdělávací program. Mimo jiné si také prohlédli zázemí pro zabavená či zraněná zvířata, zejména luskouny a outloně, a veterinární ordinaci. Další přesun byl do vesnice Kuta Male, kde se kromě kakaa, chilli… pěstuje hlavně káva, kterou si mohou zakoupit návštěvníci ústecké zoo i kavárny Kukang v centru Ústí nad Labem. Zde absolvovali se strážci i noční trek, během kterého objevovali různé noční živočichy – outloně, kočku bengálskou, různé druhy plazů… Další zastávkou byl Gunung Leuser National Park s obvyklými makaky jávskými, ale také vzácnými hulmany Thomasovými a hlavně orangutany, dále záchranná stanice (či spíše turistická atrakce) pro slony Tangkahan či Medan Zoo. Ve Východním Kalimantanu navštívili NP Kutai, který je zaujal jednak velkou biodiverzitou hmyzu – různé mnohonožky, svítilky, mravenci velcí i malí, ale hlavně orangutany. Další cíl – Kota Bangun připomínal vesničku „na chůdách“, jako všude zde byly vidět velké rozdíly mezi místy v okolí vesnice (většinou bez stromů a vegetace) a deštným pralesem. V závěru cesty se výprava již přesunovala k městu Balikpapan, v jehož blízkosti roste v současné době nové hlavní město Indonésie. Jsou zde vykácené stromy, postaveny mosty a nové cesty, je budována infrastruktura. To vše samozřejmě negativně ovlivňuje (a bude ovlivňovat) přírodu této části Bornea. Návštěva záchranné stanice pro malajské medvědy vzdálené cca 1 hodinu od Balikpapanu byla již skutečnou tečkou celého putování. Po skončení přednášky následovala obvyklá diskuze. Nejsilnějším (či spíše nejsmutnějším) dojmem z této cesty byl pro celou výpravu pohled na nekonečné plantáže palmy olejné, který se naskýtal vždy při dlouhých přesunech z jednoho místa na druhé…

Po skončení programu v zooškole se část účastníků přesunula vláčkem do horní části zoo, kde ve výběhu pro siky vietnamské vzniká nová expozice Les gibonů. Tito primáti by měli obývat lesík uprostřed výběhu a zázemí v podobě zděné ubikace na jeho okraji. S celkovým záměrem a projektem seznámila zbylou skupinku zooložka Petra Padalíková.

fotogalerie